Son Dakika... İgdaş'a Yüksek Faturalar için EPDK Soruşturma açtı NEDEN YÜKSEK FATURA GELİYOR

Yüksek faturalar hakkında bir işlem yapılıp yapılmayacağı ise merak konusu. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, İstanbul'da abonelerden gelen rekor oranda şikayetler üzerine doğal gaz faturalarının incelendiğini söyleyerek, "Gelen şikayetlere baktığımızda mevzuata aykırı sürelerde fatura düzenlendiğini tespit ettik. Bu durum haliyle vatandaşlarımızın faturasını oldukça yükseltmiş. Derhal soruşturma başlattık, gerekeni yapacağız." açıklamasında bulundu

Son Dakika... İgdaş'a Yüksek Faturalar için EPDK Soruşturma açtı NEDEN YÜKSEK FATURA GELİYOR
06 Mayıs 2020 - 13:54
EPDK BAŞKANI MUSTAFA YILMAZ: İGDAŞ MEVZUATA AYKIRI FATURA KESMİŞ, FATURALAR YÜKSELMİŞ! 
BİZE DUYULAN GÜVENE ZARAR VERİRSİNİZ
Mustafa Yılmaz yapmış olduğu açıklamasında "Gelen şikayetlere baktığımızda mevzuata aykırı sürelerde fatura düzenlendiğini tespit ettik. Bu durum haliyle vatandaşlarımızın faturasını oldukça yükseltmiş. Sayaç okuma süreleri belli. Bütün şirketler de ona göre sorumluluklarını bilecek, titizlikle görev yapacak. Sayaçları okurken, faturaları düzenlerken tüketicinin kafasında soru işareti oluşturursanız, vatandaşı mağdur ederseniz el birliği ile bugünlere getirdiğimiz koskoca bir sektöre zarar verirsiniz"


Doğal Gaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliğine göre abonelere kesilecek faturaların kapsamının ortalama 25 günden az 35 günden fazla olmaması gerektiği hatırlatılarak, İGDAŞ'ın vatandaşlara 40-45 günlük fatura kestiği aktarıldı.

Yılmaz "Derhal soruşturma başlattık. Gerekeni yapacağız.  Doğal gaz sektöründe faturalandırmalar ile ilgili daha önce böylesi şikayetlerle karşılaşmamıştık. Bundan sonra da tekrarlanmamasını, uzun yıllara dayalı bu güvenin zedelenmemesini umuyoruz. Özel şirket olsun, belediye iştiraki olsun bizim için farklı değil… İçinden geçtiğimiz bu süreçte vatandaşlarımızın mağdur edilmesine, sektörümüze halel gelmesine asla müsaade etmeyiz" sözlerine de açıklamasında yer verdi.  Şimdi ise yüksek faturalar hakkında bir işlem yapılıp yapılmayacağı merak konusu. Başkan Yılmaz yapmış olduğu açıklamasında fatura düzenleme süresinin mevzuata aykırı olarak aşıldığını, bu aykırılığın sabit görülmesi durumunda gerekli yaptırımları uygulayacaklarını dile getirdi. 

KURUMUMUZUN İNTERNET SİTESİ ÜZERİNDEN BİZE BAŞVURUN

Başka illerden de yüksek doğal gaz faturalarıyla ilgili tüketici şikayetlerinin EPDK'ya gelmeye başladığını belirten Yılmaz şunları söyledi: "Vatandaşımız rahat olsun, bize güvensin… Onlara bir cep telefonu, bir mail kadar yakınız. Faturalarla ilgili şüphesi olan kurumumuzun internet sitesi üzerinden bize başvursun. Şikayetleri tek tek inceliyor ve gerekli adımları atıyoruz. İGDAŞ soruşturması sonucunda da Kurulumuz mevzuata aykırılığı sabit görürse gerekli yaptırımları uygulayacağız."

 FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Baybars Türk
  9 ay önce
  Devletin milleti gozetmesi gerekirken . Millet vatandaşı gözetiyor. Gerçekten ters bir hal aldı..
 • Berat Furkan Bingöl
  9 ay önce
  İGDAŞ bunun hesabını vermeli